Oyun Geliştirme

Oyun Geliştirmeye
Yakından Bir Bakış

Oyun Geliştirme, oyun yaratma sanatıdır ve bir oyunun tasarımını, geliştirilmesini ve piyasaya sürülmesini tanımlar. Konsept oluşturma, tasarım, oluşturma, test etme ve yayınlamayı içerebilir. Bir oyun oluştururken oyun mekaniklerini, ödülleri, oyuncu katılımını ve seviye tasarımını düşünmek önemlidir.

2D Oyunlar, oyun dünyasının x ve y eksenleri üzerinde şekillendiği ve genelde 3D oyunlara göre daha az kaynak kullandığından dolayı mobil oyunlarda 3D oyun dünyası yerine sıklıkla seçilmektedir.

3D oyunlar, oyun dünyasının x,y ve z eksenleri üzerinde şekillendiği ve yüksek sistem kaynağı tüketmesi ve performans isteyen oyunlar olarak bilinmektedir. 3D oyunların geliştirmek, 2D oyunlara göre oldukça uzun süreçlere yayılmakta ve büyük geliştirme ekiplerine ihtiyaç duyulmaktadır.

VR oyunlar, 3D oyunlara farklı oynanış yöntemi olarak içinde bazı duyu organlarımızı kullanabilmemize olana tanımakta. VR oyunlar sanal olarak 3D oyun dünyasının içinde olma hissini vermekte ve fiziksel hareketlerimizle 3D oyun dünyasıyla etkileşimlerde bulunmamıza olanak tanımaktadır.

Oyun geliştirmede yer alan 7 temel aşama vardır:

İlk Fikir veya Konsept
Kapsam
Üretim öncesi
Üretme
Test yapmak
Serbest bırakmak
Post prodüksiyon

Oyun Geliştirmek İçin İzlenecek Yol:

Sahneler ve Kameralar
Varlıklar
Kod
Sistem

Bir Oyun Geliştirme Projeniz Mi Var?
Bize Ulaşın