Büyük Veri


Büyük Veri Tam Olarak Nedir ?

Büyük veri, işletmeleri her gün istila eden, hem yapılandırılmış hem de yapılandırılmamış büyük, yönetilmesi zor veri hacimlerini tanımlayan bir terimdir. Ancak önemli olan yalnızca veri türü veya miktarı değil, önemli olan kuruluşların verilerle ne yaptığıdır. Kararları iyileştiren ve stratejik iş hamleleri yapmak için büyük veriler analiz edilebilir.

Sağlık hizmetlerinden turizme, finanstan güvenliğe kadar tüm sektörler için yeni fırsatlar sunan büyük veri; insan davranışlarını anlamaya, analizler yapmaya ve şirketlerin sahip olduğu verilerden yola çıkarak akıllı yönetim stratejileri geliştirmeye olanak sağlar.

image

Büyük Veri Nasıl Oluşur?

Dünyada üretilen tüm verinin yüzde 90'ı son beş yılda oluştu. IBM'e göre her gün 2,5 milyar GB veri üretiliyor. Forbes'e göre 2023 yılında Büyük Veri Analitiği (Big Data Analytics) pazarı 103 milyar dolar büyüklüğüne ulaşacak.
İnternet ve sosyal medya kullanımının baş döndüren bir hızla yaygınlaşmasıyla, dünyanın her yerinden milyonlarca insan bireysel, toplumsal, kültürel ve çevresel ipuçları taşıyan verileri kapsayan paylaşımlar yapıyor.
Büyük veri çok kazanma potansiyelini de beraberinde getirir. Büyük veri işlemlerinden elde edilen içgörüler, kaynakların nerede yetersiz kullanıldığını ve hangi alanların daha fazla dikkat gerektirdiğini hızla netleştirebilir. Bu bilgiler yöneticilere bütçeleri modern bir ortamda çalışacak kadar esnek tutma gücü verir.

Değişkenlik

Artan hızlara ve veri çeşitlerine ek olarak, veri akışları tahmin edilemez çünkü sıklıkla değişir ve büyük ölçüde değişirler. Ancak işletmelerin sosyal medyada bir şeylerin ne zaman trend olduğunu ve günlük, mevsimlik, olayla tetiklenen en yüksek veri yüklerinin nasıl yönetileceğini bilmeleri gerekir.

Doğruluk

Doğruluk, verilerin kalitesini ifade eder. Veriler çok farklı kaynaklardan geldiğinden, verileri sistemler arasında bağlamak, eşleştirmek, temizlemek ve dönüştürmek zordur. İşletmelerin ilişkileri, hiyerarşileri ve çoklu veri bağlantılarını birbirine bağlaması ve ilişkilendirmesi gerekir. Aksi takdirde, veriler hızla kontrolden çıkabilir.

Bir Büyük Veri Projeniz Mi Var?
Bize Ulaşın