Blok Zincir Sistemleri

Blok Zinciri Teknolojisi Nedir?

Bir blok zinciri, "bloklar adı verilen, sürekli büyüyen sıralı kayıtlar listesini tutan dağıtılmış bir veritabanıdır." Bu bloklar “kriptografi kullanılarak birbirine bağlanır. Her blok, bir önceki bloğun kriptografik karmasını, bir zaman damgasını ve işlem verilerini içerir. Bir blok zinciri, birçok bilgisayardaki işlemleri kaydetmek için kullanılan merkezi olmayan, dağıtılmış ve halka açık bir dijital defterdir, böylece kayıt, sonraki tüm bloklar ve ağın mutabakatı değiştirilmeden geriye dönük olarak değiştirilemez.

Sonuç olarak siparişleri, ödemeleri, hesapları ve diğer işlemleri takip etmek için değiştirilemeyen bir kayıt defteri oluşturmak amacıyla blok zinciri teknolojisini kullanabilirsiniz. Sistemde, yetkisiz işlem girdilerini engelleyen ve bu işlemlerin ortak görüntülenmesinde tutarlılık oluşturan yerleşik mekanizmalar mevcuttur.

Blok Zincir Teknolojisinin Kullanım Alanları

Blok zinciri, çeşitli sektörler tarafından yenilikçi yollardan benimsenen yeni ortaya çıkmış bir teknolojidir. Aşağıdaki alt bölümlerde farklı sektörlerdeki bazı kullanım örnekleri bulunmaktadır:

Ödeme işleme ve para transferleri için Blockchain.
Tedarik zincirlerinin izlenmesi için Blockchain.
Dijital kimlikler için Blockchain.
Veri paylaşımı için Blockchain
Telif hakkı ve telif hakkı koruması için Blockchain.
Nesnelerin İnterneti ağ yönetimi için Blockchain.
Sağlık hizmetleri için Blockchain.

Değişmezlik

Bir kişi bir işlemi paylaşılan deftere kaydettikten sonra işlem hiçbir katılımcı tarafından tahrif edilemez. Bir işlem kaydı hata içeriyorsa hatayı tersine çevirmek için yeni bir işlem eklemeniz gerekir ve her iki işlemde ağda görünür olur.

Oy Birliği

Bir blok zinciri sistemi, işlemlerin kaydedilmesiyle ilgili olarak katılımcıların onayına ilişkin kuralları belirler. Yeni işlemleri yalnızca ağdaki katılımcıların çoğunluğu onay verdikten sonra kaydedebilirsiniz.

Bir Blok Zincir Projeniz Mi Var?
Bize Ulaşın